Λίγα λόγια για το σχολείο

Το Εσπερινό Γυμνάσιο Πρέβεζας ξεκίνησε να λειτουργεί στην Πρέβεζα το σχολικό έτος 2001-2002 και  για σειρά ετών συστεγάστηκε στο κτίριο του 1ου Γυμνασίου Πρέβεζας. Ξεκίνησε τη λειτουργία του παρέχοντας εκπαιδευτικό έργο σε  ενήλικες ή  εργαζόμενους ανήλικους μαθητές του νομού Πρέβεζας ενώ μέχρι σήμερα  εξυπηρετεί και μαθητές από τις γειτονικές περιοχές του Ν. Αιτωλοακαρνανίας (π.χ. Βόνιτσα, Πάλαιρος, Μύτικας, Δρυμός κ.λ.π.) και του Ν. Λευκάδας. Συστεγάζεται με το Εσπερινό ΓΕΛ Πρέβεζας και το Ημερήσιο 1ο ΓΕΛ Πρέβεζας λίγο έξω από το Δημοτικό στάδιο Πρέβεζας (περιοχή Πόρος) ενώ τα μαθήματα του σχολείου πραγματοποιούνται από Δευτέρα έως Παρασκευή τις ώρες  18:15 – 21:40.

Η βελτίωση της υπάρχουσας εργασιακής κατάστασης, καθώς και η εύρεση καλύτερης εργασίας είναι οι σημαντικότεροι λόγοι απόφασης της συνέχισης των σπουδών στο εσπερινό σχολείο. Κίνητρο ωστόσο, μπορεί να θεωρηθεί και η απόκτηση περισσοτέρων γνώσεων για προσωπική ολοκλήρωση και ικανοποίηση ενός ονείρου, που για διάφορους λόγους διακόπηκε στα εφηβικά χρόνια.

Στα Εσπερινά Γυμνάσια εγγράφονται ενήλικες χωρίς βεβαίωση εργασίας ή ανεργίας, καθώς και ανήλικοι άνω των 14 ετών οι οποίοι αποδεδειγμένα εργάζονται. Οι ενήλικοι μαθητές φοιτούν αυτοδίκαια. Μαθητές (αλλοδαποί ή ημεδαποί) οι οποίοι δεν έχουν τελειώσει το δημοτικό σχολείο μπορούν να υποστούν μια τυπική εξέταση στο πρώτο δεκαήμερο του Σεπτεμβρίου, του Οκτωβρίου και άλλων μηνών και σε περίπτωση επιτυχίας να λάβουν απολυτήριο δημοτικού και να εγγραφούν στο εσπερινό γυμνάσιο. Στο σχολείο εγγράφονται και φοιτούν μαθητές από 14 έως 100 ετών. Η απόκτηση του απολυτηρίου γυμνασίου δίνει τη δυνατότητα εγγραφής στο εσπερινό ΓΕΛ Πρέβεζας ή και σε οποιοδήποτε άλλο ΓΕΛ ή σχολείο μετά το γυμνάσιο για συνέχιση  περαιτέρω σπουδών στην τριτοβάθμια εκπαίδευση.

Οι εγγραφές στα Εσπερινά Γυμνάσια ξεκινούν κάθε Μάϊο και τελειώνουν την ημέρα που ξεκινούν τα μαθήματα το Σεπτέμβρη. Οι μαθητές που επιθυμούν να φοιτήσουν στο σχολείο πρέπει να επικοινωνήσουν μαζί μας ώστε να πληροφορηθούν τα δικαιολογητικά που απαιτούνται για την περίπτωσή τους.

Το απολυτήριο του Εσπερινού Γυμνασίου είναι απόλυτα ισότιμο με το αντίστοιχο ενός ημερήσιου Γυμνασίου αφού η φοίτηση σε αυτό είναι τρίχρονη  όπως επιβάλλεται από τους νόμους της Ελληνικής πολιτείας  και οι απόφοιτοί του το καταθέτουν άμεσα στις προκηρύξεις των Δήμων ή των διαφόρων Υπουργείων για κατάληψη οποιασδήποτε θέσης υποχρεωτικής εκπαίδευσης. Τα τμήματα του σχολείου είναι ολιγομελή και υπάρχει αμέριστη συμπαράσταση από τους εκπαιδευτικούς στους μαθητές του σχολείου. Επίσης πρέπει να τονιστεί επίσης ότι τα έξοδα μετακίνησης των μαθητών από περιοχές εκτός της πόλης της Πρέβεζας και εκτός Νομού καλύπτονται από το κράτος. Τέλος επειδή στο σχολείο φοιτούν μαθητές που εργάζονται, το όριο των απουσιών των μαθητών του Εσπερινού Γυμνασίου είναι μεγαλύτερο από τα ημερήσια σχολεία.