Την Παρασκευή 22 Μαρτίου 2019 πραγματοποιήθηκε με τη συμμετοχή των μαθητών, των εκπαιδευτικών και πολλών συγγενών των μαθητών του Εσπερινού Γυμνασίου Πρέβεζας και του Εσπερινού ΓΕΛ, εορταστική εκδήλωση με αφορμή την επέτειο της επανάστασης του 1821 στην αίθουσα εκδηλώσεων των σχολείων. Την επιμέλεια της εκδήλωσης  είχε η καθηγήτρια Θεολόγος του ΓΕΛ κα Σερεντέλλου Βασιλεία. Στην εκδήλωση παρουσιάστηκαν από τους μαθητές των σχολείων επιλεγμένα κείμενα της χρονικής περιόδου του 1821  και προβλήθηκε σημαντικό οπτικό υλικό της εποχής εκείνης.Αξίζουν θερμά συγχαρητήρια οι μαθήτριες/μαθητές καθώς και η καθηγήτρια που εργάστηκαν για να πραγματοποιηθεί η εκδήλωση. Τέλος,  ευχαριστούμε όλους όσους παρακολούθησαν την εκδήλωση τιμώντας την εθνική επέτειο.

Επέτειος 25ης Μαρτίου 1821